Tuesday, February 10, 2009

homework assignment

Exercise five, Application of matrices
Parsonsc and I, worked together on our assignment, and are posting question number 1.
There were four parts to this question.

a) Creating a matrix that displayed the weights, (which were given to us.)
A= [5 6]

b) Writing the table as a matrix (which was also given)
B= [5 7]
[3 9]

c) Finding the total vitamin content of the cheese and meat, we multiplied matrix A by matrix B, and got our answer.
C= [A]*[B]
C=[43 89]

d) Determining the cost of the total purchase. We did this by multiplying the amount of cheese by it's price per kilogram, and the meat by it's price per kilogram.
cheese= 5kg * $2.25= $11.25
meat= 6kg * $3.50= $21.00
The total purchase costs $32.25.

No comments:

Post a Comment